تاریخچه لودرهای چرخدار از گذشته تا کنون قسمت اول

تاریخچه لودرهای چرخدار از گذشته تا کنون قسمت اول

با اینکه بیل های هیدرولیکی / مکانیکی بعنوان نخستین ماشین آلات نقل و انتقالات زمینی تلقی میگردند، اما در چرخه تولید اینگونه ماشین آلات، ایده ی نصب سطل انتقال بروی یک دستگاه تراکتور تقریبا از دهه سوم قرن بیستم بر میگردد که این نظریه در نهایت موجب ساخت اویل لودر چرخدار در دنیا گردید.
انواع لودر از قبیل لودر سطل دار، لودر تراکتوری و لودر چرخ دار از زمره ماشین آلات مقرون بصرفه و چندکاره مورد استفاده در ساخت و ساز مناطق مسکونی و راهسازی و معادن به شمار می روند. با اینکه اولین لودرهای چرخ دار سالیان سال با هدف بارگیری مجدد مواد سبک وزن با قیمت پایین تری نسبت به بیل چرخ زنجیری سنگین مورد استفاده قرار میگرفته اند، حال نقطه نظرات در خصوص این نوع ماشین آلات عوض شده و لودر های چرخ دار هم اکنون قادر به نقل و انتقال مواد و اجسام سنگین تر می باشند. همچنین استفاده از بلدوزرهای حفاری و انفجار و بلدوزرهای بزرگ نیز نقل و انتقال مواد و اجسام سنگین وزن را با استفاده از لودرها آسان تر نموده است.
این نوع ماشین آلات با توجه به نقل و انتقال مفیدی که دارند عمدتاً در اغلب عملیات ها بغیر از عملیات هایی که بوسیله بیل های الکتریکی معدنی عظیم الجثه اجرا میگردند، بعنوان جایگزین بیل های کابلی چرخ زنجیری محسوب می گردند. برخی از لودرهای چرخ دار بزرگ تر نیز در برخی از پروژه های معدن تراشی بجای بیل های کابلی مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه لودر چرخ دار با قابلیت انعطاف پذیری، ظرفیت بارگیری، چند منظوره بودن، و مقرون بصرفگی بالای خود بعنوان یکی از پر مصرف ترین و ایده آل ترین ماشین آلات راهسازی مورد استفاده قرار میگیرد.
در دهه 1920 تعدادی از نمونه های اولیه لودر چرخ دار در قالب تراکتورهای کوچک جهت مصارف کشاورزی دارای مکانیزمی شبیه بیل های هیدرولیکی و سطل جابجای تعبیه شده بروی آن تولید و رونمایی شدند. این نوع ماشین آلات کابلی دارای سطل چرخشی بالارونده توسط دستگیره ای مانند کلاچ و همچنین گرانش تخلیه کننده با استفاده از مکانیزم حرکتی بوده اند. به این صورت که سطل تخلیه با هر بار بازگشت بروی زمین، قفل شده و قادر به حرکت نبوده است. این سطل در حالتی پر از مواد میشد که حرکت از جانب چرخ ها و یا موتور اتفاق بیفتد.
لودر Muir-Hill تولید شده در سال 1929 توسط کمپانی Manchester-based E Boydell با دارا بودن سطل تخلیه با ابعاد 0.38 متر مربع با قابلیت کنترل از طریق کابل که بروی یک دستگاه تراکتور 21 کیلوواتی Fordson تعبیه شده بود، یکی از نخستین لودرهای ثبت شده در تاریخ می باشد. طی دهه های آتی، بسیاری از این نوع لودر های کوچک تولید و در بازار رونمایی شدند. در سال 1939 یک مخترع اهل شیکاگو به نام Frank G Hough اولین لودر Hough HS را بعنوان نخستین لودر دارای دو چرخ لاستیکی و ظرفیت شطل تخلیه حدود 0.25 متر مربع اختراع نمود. این نوع لودر، بر اساس مکانیزم قدرت گرانشی عمل می نموده است. فقدان مانور پذیری ایجاد شده توسط چهارچوب مستحکم این نوع لودر، سبب طراحی لودر های چرخ دار، 15 سال پس از اختراع HS شد.

نام: Frank G Hough (1890 – 1965)، مخترع لودر Hough HS
عکس از: Lake Country History

در اوج زمان تولید لودرهای چهار چرخ، بسیاری از تولید کنندگان دیگر نیز اقدام به تولید آن نمودند ولی HOUGH همچنان به نوآوری در طراحی این نوع لودر ادامه داد. این شرکت در سال 1941 از نوآوری دیگری را در بازار لودر چرخ دار رونمایی کرد. لودر های جدید این شرکت دارای بازوهای هیدرولیکی بوده و در همان زمان با نام تجاری Payloader به بازار معرفی شد. این کمپانی به مدت سه سال با نصب بیل متحرک هیدرولیکی بروی محصولاتش به تولید این نوع لودر ادامه داد و سرانجام در سال 1947 اقدام به تولید و رونمایی از نخستین لودر چهارچرخ هیدرولیکی تحت نام HM نمود که این مدل از لودرها بعنوان پیشرو در فناوری لودرهای مدرن در آن زمان شناخته شد.
پس از جنگ جهانی دوم، لودرهای چرخ دار بزرگ تری وارد عرصه تولید شد و تولید کنندگان جدید تری وارد بازار شدند که در تولید لودرهای بزرگ تر و با کیفیت تر با یکدیگر به رقابت می نمودند. یکی از این تولید کننده ها، کمپانی Tractomotive بود که بعنوان پیشرو در دستیابی به مکانیزم لودر های هیدرولیکی دارای بیل با قدرت هیدرولیکی شناخته شد. ترقی این شرکت در فناوری تولید باعث شد تا لودر چرخ دار بعنوان یک ماشین ساده برای جابجایی مواد و اجسام به نوعی ماشین قدرتمند حفاری نیز تبدیل گردد.
کمپانی HOUGH در سال 1950 از نخستین لودر چرخ دار دارای محور چرخشی، مبدل گشتاور، و انتقال نیرو ی خود رونمایی نمود. دو سال بعد، این کمپانی توسط شرکت بین المللی Harvester خریداری شد. این شرکت بمدت 30 سال به فعالیت خود در تولید لودر های چرخدار تحت نام تجاری HOUGH ادامه داد. پس از آن، با نام تجاری Dresser Industries در بازار به فعالیت خود ادامه داد. در سال 1958، لودر مدل H-120 Payloader بعنوان نخستین مدل سری H تولید شد که بازه ی تولید آن تا اواخر دهه 1970 ادامه داشت.

لودر مدل Hough H60 Payloader بعنوان یکی ار مدل های سری H تولید شده توسط کمپانی HOUGH.
عکس از: dailydieseldose

 

لینک کوتاه خبر : https://www.rahma.ir/rhm/rahma2124