بررسی وضعیت هپکو اراک در دانشگاه شریف

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، در برنامه ای به عنوان "زخم کهنه" که مربوط به روند خصوصی سازی در ایران به ویژه کارخانه معروف هپکو اراک بود به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در تالار مرکزی این دانشگاه به ابعاد مختلف تبعات ناشی از اجرای غیر اصولی خصوصی سازی به ویژه هپکو اراک پرداخته شد.
در این مراسم سه نفر از کارگران با سابقه شرکت هپکو اراک از وضعیت فعلی این کارخانه ابراز نارضایتی کرده و آن را حاصل اقدامات قانون شکن های قانوندان دانستند.
سید امیر میر ناصری که کمتر از دو سال به بازنشستگی اش باقی مانده است، گفت: در دوره جنگ تحمیلی مهندسان و نخبگان این کارخانه پس از غنیمت یک دستگاه «نی کوب» که در جبهه ها صورت گرفت توانستند آن را مهندسی معکوس کرده و طی دو هفته ۵۰ دستگاه از آن را تولید و به خطوط مقدم منتقل کنند، اما تصور نمی کردیم که پس از سال ها فعالیت درخشان، این کارخانه به وضع نامناسبی برسد.
وی افزود: بسیاری از ماشین آلات سنگین راه سازی که در دنیا ساخته می شود در هپکو نیز طراحی و تولید شده است و با جرات می شود گفت که بسیاری از این دستگاه ها با مشابه خارجی در سطح اروپا رقابت می کند.
وی گفت: وضعیت کارخانه هپکو اراک تا سال ۸۶ خوب و رو به رشد بود، اما پس از واگذاری نامناسب و بدون کار کارشناسی دقیق و مطالبه همه جانبه، آن را در مسیر واگذاری غیر اصولی قرار دادند.
این فعال کارگری کارخانه هپکو اراک افزود: اگر برخی تصور می کنند که کارگران هپکو فقط به دلیل حقوق ماهانه خود اعتراض کردند سخت در اشتباهند چرا که آن ها وجود و فعالیت هپکو را باعث افتخار ایران می دانستند و می خواستند در جنگ اقتصادی تحمیلی از آن محافظت کرده و چاره ای نداشتند آن را در اعتراضات بیان کنند چرا که درعمل به خواسته آن ها توجهی نمی شد.
وی گفت: هپکو اراک اگر چه شرایط مناسبی ندارد، اما نباید نا امید شد بلکه با اقدامات مناسب و تدبیری دور اندیشانه می توان دوباره آن را به روز های اوج رساند.
میرناصری خاطر نشان کرد: حتی در دوران جنگ تحمیلی که رژیم بعث رانندگان لودر ها و بلدوزر ها را در شرایط احداث خاکریز و دیگر مسائل جنگی هدف قرار می داد از متخصصان این کارخانه درخواست تولید لودر های با ارتفاع پایین شد که در زمان کوتاهی که در دنیا سابقه نداشت لودر هایی با ارتقاع ۱/۵ متر طراحی، تولید و به جبهه منتقل شد، بنابراین تجربه گذشته نشان می دهد باید هپکو را به جایگاه اصلی صنعتی به ویژه در دوره جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران رساند.
وی همچنین با انتقاد از احکام سنگین صادر شده برای برخی از کارگران معترض در این کارخانه گفت: برای ۶۰ نفر از همکاران ما احکامی بریده شده که ناعادلانه است از ۷۴ ضربه شلاق گرفته تا چند سال زندان.
در این برنامه مستند نان گزیده ها که به وضعیت خصوصی سازی در ایران به ویژه هپکو اراک می پردازد هم اکران شد.
کارگردان این مستند بعد از اکران آن خطاب به حاضران گفت: نان گزیده ها دیشب از شبکه افق پخش شد، اما بخش هایی از آن را حذف کردند.
محمدرضا حاج محمد حسینی افزود: این مستند ۴۶ دقیقه است، اما شب گذشته بخش های زیادی از آن را حذف و یا سانسور کردن و به ۲۲ دقیقه کاهش دادند که از این بابت از رسانه ملی گله دارم.
وی خاطر نشان کرد: اجرای اصلی ۴۴ به ویژه بند جیم آن برای افزایش درآمد، سهیم کردن مردم در شرکت های مشمول واگذاری، افزایش اشتغال و همچنین بالا بردن پس انداز مردم و البته کوچک سازی دولت بود، اما در عمل هیچ کدام محقق نشده و فقط باری از دوش دولت برداشته شده است.
کارگردان مستند نان گزیده ها گفت: اگر همه دستگاه های ناظر در زمینه واگذاری ها سکوت کرده اند دانشجویان نباید از کنار آن عبور کنند چرا که پیگیری وضعیت خصوصی سازی در برخی از شرکت ها مثل نیشکر هفت تپه از سوی دانشجویان مطالبه گر و عدالتخواه به نتیجه رسید.
وی گفت: مشکل خصوصی سازی صرفا با اصلاح خصوصی سازی صورت می گیرد و این مهم بستگی به نظارت صفر تا ۱۰۰ واگذاری از قبل و حتی چند سال پس از آن دارد.
همچنین علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی نیز به این مراسم دعوت شده، اما حضور نیافته بود.
مجری برنامه هم اعلام کرد: که ما قول حضور رئیس سازمان خصوصی را گرفته بودیم، اما متاسفانه در برنامه حضور نیافت.

لینک کوتاه خبر : https://www.rahma.ir/rhm/rahma21536