آیا اعزام ناوگان رباتیک ساخت و ساز به کره ماه برای فضانوردان امکان پذیر است؟

آیا اعزام ناوگان رباتیک ساخت و ساز به کره ماه برای فضانوردان امکان پذیر است؟

به گزارش راه ما؛ آژانس فضایی ژاپن اعلام کرد، عملیاتی آزمایشی با کمک ماشین‌‌ آلات سنگین در کشورش انجام داده که هدف نهایی از آن، ساخت یک پایگاه قمری است.

این پروژه که تا کنون به سه سال تحقیق انجامیده است، حاصل همکاری بین آژانس اکتشاف هوا و فضا ژاپن (JAXA)، شرکت ساخت و ساز کاجیما (Kajima) و سه دانشگاه ژاپن است: موسسه فناوری شیبورا (Shibaura)، دانشگاه الکترو ارتباطات و دانشگاه کیوتو.

اخیرا، این همکاری یک آزمایش در زمینه ساخت و ساز خودکار در سایت آزمایشی Kajima Seisho در شهر اوداوارا (واقع در ژاپن مرکزی) انجام داد.

مقام‌های آژانس ژاپنی JAXA در بیانیه‌ای اعلام کرده‌‌اند بیل مکانیکی 7 تنی خودکاری در محل سایت به‌‌حرکت درآمده و توانسته رویه‌های تعریف‌‌شده‌‌ی خود، ازجمله رانندگی در مسافتی مشخص و تکرار عملیاتی روزمره را انجام دهد. دراین‌میان، عملیات هایی که مستلزم کنترل دقیق‌‌تری است، با کمک کنترل ازراه‌دور انسان انجام گرفته است. این مسئولان اظهار کردند:

"این بیل مکانیکی به تجهیزات نقشه‌برداری و کنسول کنترل خودکار عملیات اتوماتیک مجهز شده است. ابزارهایی که روی تراکتور و بیل مکانیکی نصب شده، موقعیت مکانی و جهت‌‌گیری بیل مکانیکی را به‌‌صورت خودکار اندازه‌‌گیری کرده؛ بدین‌‌ترتیب، امکان هدایت از‌راه‌دور یا عملیات خودکار دستگاه‌‌ها فراهم شده است. "

آنها افزودند:

" این فرایند عملیاتی نشان داد امکان ساخت پایگاه قمری با کمک فناوری تجهیزات بدون‌‌سرنشین وجود دارد."

چهار مرحله برای ساخت پایگاه ماه:

مرحله 1: عملیات آماده‌سازی سایت.

مرحله 2: حفاری که به عمق مورد نیاز برسد.

مرحله 3: نصب ماژول

مرحله 4: نصب پوشش محافظ با استفاده از خاک ماه (رگولیت) که می تواند انسان را دربرابر خطر تشعشعات و نیز برخورد شهاب‌‌سنگ‌‌های احتمالی محافظت کند.

شهاب‌‌سنگ‌‌ها در کره‌‌ی ماه می‌توانند ابعادی به‌‌ کوچکی دانه‌‌ای‌‌ ریز تا بزرگی صخره‌‌ای فضایی داشته باشند که معمولا با سرعت‌‌هایی سرسام‌آور در حرکت هستند. چنانچه این شهاب‌‌سنگ‌‌ها به سازه‌هایی نظیر ایستگاه فضایی یا پایگاه قمری برخورد کنند، خطر نشت ناگهانی اکسیژن به فضا وجود خواهد داشت.

بیل مکانیکی یادشده به مجموعه‌‌ای از فناوری‌ها مجهز است که به آن کمک می‌‌کند به‌‌صورت خودکار عملیات تعریف‌شده را روی سطح ماه انجام دهد. ارتباطات رادیویی میان زمین و ماه با دو ثانیه تأخیر همراه است. به‌عبارتِ‌دیگر، هر فرمانی که از زمین ارسال می‌شود، حدود دو ثانیه طول می‌کشد تا به سطح ماه برسد. (میانگین فاصله‌‌ی میان زمین و ماه حدود 384000 کیلومتر است).

مقامات JAXA می گویند:

" این بیل مکانیکی از نوعی «پشتیبانی عملیاتی» مشتمل‌‌بر توابع کنترل از‌ راه‌دور برخوردار است که می‌تواند به جبران تأخیر زمانی در ارتباطات کمک کند. همچنین، این ماشین سنگین از قابلیت‌های تشخیص حرکت نیز برخوردار است که متناسب با شرایط محیطی ماه طراحی و نهایتا قابلیت هماهنگی همزمان چندین ماشین به هنگام کار تیمی نیز در تجهیزات قرار داده شده است."

البته، این تنها سرمایه‌گذاری درازمدت ژاپن در کره‌‌ی ماه نیست. در اواسط مارس سال جاری، JAXA اعلام کرد قرار است تا سال 2029، با همکاری تویوتا، غول خودروسازی این کشور، یک دستگاه ماه نورد برای حمل انسان به ماه بسازد. این آژانس امیدوار است تا سال 2030، بتواند فضانوردان خود را در ماه مستقر کند.

سال 2019 میلادی، پنجاهمین سالگرد قدم گذاشتن انسان به کره ماه است. تاریخ واقعی 20 ژوئیه 1969 است.

.شما میتوانید انواع اجاره و خرید و فروش اعم از اجاره بیل،اجاره بیل مکانیکی چرخ زنجیری،اجاره مینی بیل، اجاره لودر ولوو، اجاره جرثقیل، اجاره دستگاه آسفالت، مینی بیل و ... را در سایت راه ما انجام دهید.

 

لینک کوتاه خبر : https://www.rahma.ir/rhm/rahma21447